تبلیغات
اخبار روز - 2 عامل انفجار مقابل سفارت ایران در لبنان را بهتر بشناسیم (+عکس)
 
اخبار روز
مهم این نیست که در کجای این جهان ایستاده ایم ، مهم این است که در چه راستایی گام بر می داریم . هولمز
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رها فانی
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
از چه مطالبی خوشتون میاد که تو ویلاگ باشه؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساعت مچی مردانه
نها چند روز پس از انفجار بی سابقه مقابل سفارت كشورمان در بیروت از هویت دو عامل این انفجار پرده برداشته شد اما سوالی كه پیش می آید كه چگونه هویت این دو فرد كشف شد چرا كه كارت های شناسایی ارائه شده به هتل 4 ستاره شرایتون بیروت كه آنها در آن سكونت داشتند، همگی جعلی بوده است؛ در واقع پلیس لبنان دو خط موبایل را پیدا كرد كه دو تروریست این عملیات هیچ گاه از آنان استفاده نكردند اما شماره موجود بر روی جعبه این تلفن ها در هتل، پلیس را به محلی كه آنها این دو خط را خریداری كرده بودند، رساند. 

 
به گزارش جهان نیوز، صاحب مغازه می گوید كه شب قبل از انفجار دو جوان كه گویا یكی از آنها تازه از سفر آمده بود وارد مغازه شدند و درخواست  سیم كارت كردند اما من به آنها گفتم كه هر نفر بیش از دو خط نمی تواند بخرد لذا یكی از آنها اعلام كرد كه سیم كارت نمی خواهد و فرد دیگر دو خط را خریداری كرده و همانجا فعال كرد؛ بعد هم طبق قوانین لبنان مقابل دوربین كوچك مغازه قرار گرفت تا تصویری از وی به عنوان مدارك احراز هویت نگهداری كنم؛ زمانی كه مقابل دوربین قرار گرفت؛ لبخند تلخ و عجیبی زد؛ گویی كه می دانست این عكس فردا در همه رسانه ها پخش خواهد شد و همه را به نقش شیخ احمد الاسیر (شیخ سلفی تندروی جنوب لبنان كه چند ماه است كه فراری است) و شاگردان وی در این عملیات آگاه خواهد ساخت. وی فرد اولی است كه با انفجار خود توانست در سفارت را منفجر كند.
 
اما شناسایی عامل دوم عملیات كه با منفجر كردن خودروی خود باعث كشتار 24 تن شده هم كار سختی نبود چراكه ارتش تصویر الصاق شده بر روی كارت شناسایی جعلی وی كه در هتل وجود داشت را منتشر كرد و موسی المحمد در عدنان فورا با شناسایی پسرش لب به اعتراف گشود.
 
شاگرد شیخ فتنه
اولین عامل این افجار معین أبو ظهر جوان 21 ساله اهل صیدا (شهری در جنوب لبنان كه زادگاه رفیق حریری و پایگاه دوم گروه‌های تكفیری لبنان است) بود.

 
 
پدر این فرد راننده كامیون است و اظهار داشته كه پسرش طی چند ماه اخیر چندین بار از سوریه با وی تماس گرفته، بدون آنكه دلیل حضورش در آن كشور را برای پدرش توضیح دهد اما آخرین بار 5 روز قبل از عملیات با پدرش تماس گرفته و از وی خواسته تا او را ببخشد. او در این اواخر عمرش دارای گرایش های تند سلفی شده و در صفحه فیس بوكش به عنوان آخرین متن نوشته است: : «قسماً سننتقم لك یا شیخ أحمد» یعنی خطاب به شیخ احمد الاسیر نوشته كه قسم می خورم كه انتقام تو را خواهیم گرفت.(با اشاره به حمله ارتش به پایگاه وی و متواری شدن او)
 
خانواده معین درهای منزلشان را این روزها بسته اند تا از سوالات خبرنگاران و شبكه های خبری فرار كنند. ارتش نیز تدابیر گسترده ای را در نزدیكی منزل آنها به كار گرفته تا آنها را از هرگونه تعرض احتمالی مصون دارد.
 
خاندان ابوظهر طی بیانیه ای رسمی از انفجار تروریستی اخیر و اینكه عامل آن فردی از بین خانواده آنها بوده به شدت ابراز ناراحتی كرده و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل نموده است؛ در عین حال معین را فردی شرور خوانده و از وی اعلام برائت كرده اند؛ موضعی كه پیش از این و هنگام مشاركت معین و پسر عمویش فادی در درگیری علیه ارتش لبنان و در حمایت از شیخ احمد الاسیر كه منجر به دستگیری آنها شد، اتخاذ نشده بود.
 
معین در سالهای اخیر و پس از ظهور شیخ احمد الاسیر همواره به مسجد بلال بن ریاح می رفته و خط فكری خود را از الاسیر دریافت كرده است. وی پس از درگیری سلفی ها با ارتش لبنان، اسلحه به دست گرفت و با ارتش وارد جنگ شد و پس از صدور حكم بازداشتش به دانمارك، كویت و سوریه رفت و در جنگ علیه نظام سوریه شركت فعالی داشت.
 
اطرافیان وی از او نقل می كنند كه او تفكر عملیات انتحاری را از شیخ الاسیر گرفته چراكه وی قائل به دادن جان در راه مبارزه با نظام سوریه و حامیان آن بوده است.
 
وی دارای مادری شیعه به نام كوثر عموری است كه به اعتراف اهالی منطقه الزهرانی(زادگاه مادرش)، تاثیری در تربیت وی نداشته چراكه از دوران نوجوانی از دیدن مادرش محروم شده است.  
 
فلسطینی ناخلف
دومین عامل این انفجار جوان 21 ساله فلسطینی به نام عدنان المحمد است كه همراه خانواده اش در منطقه الببساریه در حاشیه منطقه زهرانی واقع در جنوب لبنان و نزدیكی شهر صیدا زندگی می كرده است. این جوان پیش از این هم در سال 2012 به جرم ایجاد درگیری شخصی مذهبی بازداشت شده بود. خانواده او هم چند ماهی از وی بی خبر بودند و اعتراف كردند كه وی تنها چند هفته قبل از سوریه با آنها تماس گرفته است و حتی یكبار از طریق اسكایپ با خانواده خود صحت كرده است.
 
این جوان فلسطینی پیشتر در یك تعمیرگاه اتومبیل كار می كرده و صاحب كار وی به نام محمود .ع  بعد از اطلاع از انفجار سفارت ایران متواری است.


 
 
منطقه البیساریه از سالها پیش محل زندگی تعدادی از آوارگان فلسطینی است كه برخی از جوانان آنها به تفكرات سلفی گرایش پیدا كرده اند.  
 
خانواده عدنان از سال 1976 به این منطقه آمدند و البته در دوره اشغال جنوب لبنان مدتی به اردوگاه یرموك در سوریه رفتند.
فاطمه كاید عكاویه مادر این تروریست از اقدامات پسرش ابراز برائت كرده و حتی اعلام كرده كه حاضر نیست جنازه پسرش را تحویل بگیرد. حتی بعضی همسایگان وی این جوان را به فردی سبك مغز توصیف می كنند كه بیشتر اوقات حتی در محل كار خود حالتی عادی نداشته و احتمالا از روی اختیار و در حالت عادی این اقدام را انجام نداده است. برادر عدنان كه 24 سال سن دارد هم از مشتریان پر و پا قرص مسجد احمد الاسیر بوده اما پس از توصیه های جدی مادرش از رفتن به این مسجد مدتی است منصرف شده است اما نضال م. جوان 24 ساله و دوست صمیمی عدنان كماكان به این مسجد رفت و آمد داشته و تفكرات و دستورات سلفی ها را به دوستان خود منتقل می كرده است. نضال مدتی است مخفی شده و پدرش مدعی است وی به دستور شیخ الاسیر مدتی است برای جنگ با نظام سوریه عازم القصیر شده است.
 
نضال چندی پیش، از ازدواج خواهر عدنان با یك جوان شیعی به شدت انتقاد و اعلام كرده طبق فتاوی شیوخ سلفی، عدنان می تواند خواهرش را كه از یك جوان شیعی حامله شده، بكشد چراكه خواهرش با این اقدام كافر شده است. تحقیقات اولیه نشان می دهد كه نضال عدنان را همراه خود به سوریه برده و احتمال نقش داشتن وی در انفجار اخیر وجود دارد.
 
 جنازه های بر زمین مانده
حدود یك هفته از انفجار بیروت می گذرد اما جنازه دو جوان سركش و خودسر روی دست ارتش لبنان مانده و هنوز تصیمیمی برای تحویل این جنازه ها به خانواده هایشان گرفته نشده است؛ در عین حال خانواده عدنان اعلام كرده كه جنازه فرزندانشان را تحویل نخواهد گرفت. در همین حال شهروندان و نمایندگان شهر صیدا نیز از این دو جوان اعلام برائت كرده و از مردم لبنان بویژه شیعیان خواسته اند تا حساب مردم این شهر را از عوامل انتحاری جدا كنند. این روزها حتی حزب الله و حركت امل به نیروهای امنیتی كمك می كنند تا كسی به خانواده این افراد تعرضی نكند.
 
از سوی دیگر در حالی شیخ زریقات از شیوخ وهابی لبنان اعلام كرده كه این عملیات توسط كتائب عبدالله عزام صورت گرفته اما بررسی های میدانی نشان می دهد كه این گروه در شهر صیدا و مشخصا اردوگاه عین الحلوه(واقع در جنوب صیدا) كه بزرگترین اردوگاه فلسطینی های آواره در لبنان است، حضور نداشته و فعالیتی نمی كنند بلكه این عملیات از داخل خاك سوریه طراحی و مقدمات آن در شمال لبنان و در شهر عرسال فراهم شده است. در واقع چنین به نظر می رسد كه اظهارات زریقات برای گمراه كردن افكار عمومی از انجام این اقدام توسط گروههای معارض سوری در مناطقی كه توسط عربستان سعودی پشتیبانی می شوند، صورت گرفته است؛ البته فرضیه همكاری زریقات با الاسیر و مخالفین سوری هم منتفی نیست.نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : 2 عامل انفجار مقابل سفارت ایران در لبنان،
لینک های مرتبط :

Share/Bookmark
       نظرات
چهارشنبه 6 آذر 1392
رها فانی
پنجشنبه 31 فروردین 1396 08:18 ق.ظ
First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I'd like
to ask if you don't mind. I was interested to know how you center yourself and clear
your mind prior to writing. I've had a hard time clearing my
mind in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the
first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر